Quake II

Jen málo her má to štěstí, že zůstanou v podvědomí hráčské obce i desítky let po svém vzniku a ještě méně z nich si zaslouží, aby si i po tak dlouhé době našly cestu do počítače hráče, které s nimi dosude neměl tu čest obcovat. A Quake II je jednou z nich. Alespoň co se mne týče.

Nebudeme si nic nalhávat, Quake II je veskrze jednoduchá střílečka. Do tlačítek stačí vrazit a příběh neohromní nikoho, kdo za život přečetl něco více než slabikář. Jediným intelektuálním prvkem je tak samotné hledání "klíčů", tlačítek a míst, která musíte nalézt, abyste splnili jednoduché úkoly, nutné pro další postup hrou. Překvapivě i takhle prostě znějící úkol dokáže občas hráči zamotat hlavu, protože design lokací není vyloženě přehledný a lidé jako já, kteří mají mizernou prostorovou představivost, se zde lehce ztratí. Větší zákys jsem zde měl nicméně pouze jeden a to když jsem stále nemohl najít hlavu nějakého commandera. Nakonec jsem ji nalez u jednoho výtahu, který jsem v té spleti matoucích chodeb opakovaně ignoroval a jenž vedl k jeho mrtvole na operačním stole. To mne trochu zklamalo, protože v tom okamžiku jsem ho toužil zabít vlastníma rukama.

Co se týče obtížnosti, Quake II mne překvapil svou triviálností. Staré hry většinou bývají těžší než ty dnešní, ale tuto letitou hru jsem prošel téměř s prstem v nose. A to rozhodně nejsem nijak dobrý hráč. Umřel jsem jen párkrát a to pouze z toho důvodu, že jsem si típal screenshoty a ve snaze o dobrou kompozici nabíhal do nepřátelské střelby. Závěrečného bosse jsem udolal doslova za pár vteřin. No, to jsem asi přehnal, ale určitě to bylo hodně pod minutu.

A jak je na tom Quake II se svou atmosférou? Je to zkrátka frenetická akce. Hra se nesnaží se o zvláště strašidelnou atmosféru a budování napětí. Nemá ani ty dech beroucí lokace Unrealu, natožpak jeho umělou inteligenci. Nemá ani nápaditost Half-lifu či smysl pro morbidní humor jako Blood. Někdo to může považovat za chybu, ale tvůrci se podobných záležitostí dle mého soudu vyvarovali záměrně, aby zde viniklo to, o co jim ve skutečnosti šlo. Tohle je Quake. Hra, kde mariňák kosí nepřátele silou svých zbraní a se zaťatými zuby spravedlivé odplaty. Tohle je Quake! Tady se nemáte bát, tady vám má stříkat adrenalin z uší a vy máte mít zvrhlou erekci, když to napálíte kyberženě zblízka brokovnicí do ksichtu či váš rotační kulomet nadělá z davu nepřátel krvavou fašírku, zatímco vám hlavou buší tvrdá rocková hudba. Tohle je hra o výbuších, zbraních a takovém tom pocitu uspokojení, když se před vámi nepřátelé zmítají v předsmrtných animacích, když se humanoidní tanky kácí k zemi za zvuku mechanické kakofonie a když se šklebem na obličeji uchopíte BFG a někde hluboko v mysli se vám ozve hlas: "Tak pojděte, vy kurvy!". Tak přesně tohle je Quake II.

121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB

Stručný souhrn