Far Cry

Pokud se v nejbližší době chystáte vyrazit na dovolenou na tropické ostrovy, dobře zvažte, jestli si máte tuto hru instalovat na váš počítač. Mohla by vás totiž od podobných výletů odradit. A nebo naopak. Záleží na tom, jak moc máte rádi dobrodružství

Far Cry je first person střílečka, která jako první dítko série tvořila předzvěst osvědčeným legendám, jakými jsou Half-life 2 či Doom 3, a jistě nebudu daleko od pravdy, když se uvedu, že svým konkurentům nastavila laťku nadmíru vysoko. Příjemný kontrast mezi půvabem exotického ostrova a pachem smrti, který zde čpí nejen z žoldáků, ale i nepříjemně tuhých mutantů, se zde snoubí v precizně nacvičené symfonii. Je ovšem otázkou, jestli tato symfonie nebude ve vašich uších znít spíše jako nervy drásající kakofonie strašlivých pazvuků, když již poněkolikáté podlehnete děsivě přesným zbraním nepřátel, popřípadě síle a odolnosti zmutovaných experimentů, a shledáte, že absence manuálního ukládání pozic mé své nedostatky. Na rozdíl od jiných akčních her se zde budete muset vybavit nejen zbraněni, ale i nemalou dávkou obezřetnosti a vědomím, že dalekohled se schopností detekovat nepřátele bude vašim cenným společníkem.

Far Cry není hra pro bezduché maniaky, kteří se svižným zápěstím a postřehem na samotné hranici lidských možností sčítají fragy s rychlostí kalkulačky. Dokonce to není hra pro milovníky pestrého arzenálu, protože zde si budeme moci s sebou táhnout pouze čtyři zbraně najednou. Na své si zde nepřijdou ani bibliofilové a literární gurmáni, protože příběh je zde jedno velké klišé, byť na akční hru je jistě nadprůměrný. Ovšem pokud se rádi opatrně plížíte vyzbrojeni ostřelovací puškou pralesem, pečlivě rozvažujete jak co nejefektivněji eliminovat žoldáky v táboře, aniž by spustili alarm a zastavili vaše srdce, přijdete si na své. A ve svém živlu budete i v případě, že máte rádi temné a atmosférické interiéry. Ale hlavě si hru užijete, pokud vás už nudí ti tupí idioti v ostatních střílečkách, kteří vám nabíhají před zaměřovač jako stádo jdoucí na porážku. Tady si musíte hlídat i záda. A hlavu, kterou vám snipeři na věží rádi provrtají.

121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB 121kB

Stručný souhrn