Doom 3

Není mnoho her, jenž v podstatě propůjčí své jméno názvu celkému hernímu žánru. Každý snad někdy slyšel o doomovkách, tedy hrách, jejichž hlavní herní náplní jest kosit tuny nepřátel z pohledu vlastních očí. Je trochu paradoxní, že právě třetí pokračování této legendy se mírně odvrací od samo sebou nastoleného trendu.

Ne, nebojte se. Doom 3 není ani tahová strategie či filozofická adventura. Jen protentokrát vývojáři v id software vsadili na menší počet nepřátel a více survival atmosféru. Nutno říci, že především v úvodu hry se jim tento tah povedl více než skvěle. Už první desítky minut, sestávající se z nenásilného příchodu do práce, kolem vás začnou nenápadně obepínat tenata hutné atmosféry sterilně chladné základny na nehostinném Marsu. Jak už to tak bývá, časem se něco zvrtne a rutinní první den v práci se rychle změní v boj o holé přežití. Pryč jsou precizně vyleštěné kovové povrchy hi-tech základy, sterilní čistota a téměř bezchybně fungující zařízení základy, jenž obsluhují inteligentní vědci a inženýři. Zohyzděná těla, krev, nepořádek a silně poškozený interiér, vystřídá původní pořádek s pekelnou rychlostí. Dlouhá cesta zpět, nejprve přes již dříve prošlé lokace, je asi nejpůsobivější část této hry. Hutná atmosféra nasáklá všudy přítomnou zkázou, tvoří úvod hry hodný legendy. Naneštěstí se tvůrcům nepodařilo prvotní vysokou úroveň udržet po delší dobu a časem hra lehce upadá. Lekavé momenty se stanou postupem hrou více než předvídatelné a přehršle originálních nápadů se také nedočkáte. Boj, jenž je pro tento typ hry stežejní, se postupem času stane rutinní záležitostí, jenž příliš nevylepší ani souboje s občasnými bossy či půvabně tuhými HellKnighty. I přesto však díky velice působivé grafice a občas slušnému designu map, hra stále poskytuje slušnou zábavu pro fanoušky strašidelných akcí.

Co podotknou na závěr? Tahle hra možná nepředstavuje na poli herního průmyslu takový průlom, jako jeho předchůdce, ale pokud zrovna nečekáte od akční střílečky nějakou extrémně kvalitní a originálními nápady přecpanou zábavu, Doom 3 by vás neměl zklamat.

1,02MB 743kB 936kB 487kB 824kB 513kB 437kB 870kB 478kB 312kB 446kB 414kB 748kB 251kB 832kB 701kB 887kB 817kB 831kB 735kB 449kB 805kB 989kB 894kB

Stručný souhrn