Baldur's Gate 2: Throne of Bhaal

Datadisk bývá většinou synonymem pro ždímání peněz z hráčů, což je často jediný důvod proč vůbec nějaké vycházejí. U datadisku Baldur's Gate 2: Throne of Bhaal je tomu jinak. Zakončení epické ságy bylo nutností a datadisk na sebe tedy nemohl nechat dlouho čekat.

Jak už jsem zmínil v úvodním odstavci, sága Baldur's Gate potřebuje být ukončena, prázdný trůn Bhaala rovněž není správná kombinace a klíčem ke všemu je Bhaalova esence navracející se ke svému zdroji. Celkem dobře vymyšlený závěr, ve kterém se vám odhalí důležité a zajímavé skutečnosti o vašem původu a nebude chybět ani nějaké ta zrada (a né jedna), s sebou nese i jisté neduhy. Ruku v ruce s vaší narůstající mocí, sahající téměř k božství, přichází i ultimátní nepřátelé a zbraně - takřka - hromadného ničení. Snad nejsem jediný komu přijde zvláštní, že naprosto podřadný voják v kasárnách by se svými schopnostmi a výbavou rozsekal Sarevoka z prvního dílu jedna dvě. I vývoj postavy, který má limit v podobě 8'000'000 exp (zkušenostní body - experience points), se zahnal do slepé uličky. A tak místo již tak dost ultimátních kouzel 9. úrovně přichází i kouzla úrovně desáté, jimž zdárně sekundují nové speciální schopnosti jednotlivých povolání. Pravda, kritizuje se to snadno, ale řeší o dost hůř. Není dost dobře možné vylepšovat postavy od prvního levelu a nenabízet jim lepší kouzla a zbraně. V Baldur's Gate bylo pár věciček +2. V baldur's Gate 2 najdete několik +4 a +5 a v Throne of Bhaal je možné najít i zbraně a brnění +6. Podobné je to s kouzly, odolností nepřítel, ochrannými kouzli, ochrany odstarňujícími kouzly, atd... Nějaké ty novinky jsou nutné a díky obrovské rozlehlosti celé epické ságy bylo nevyhnutelné skončit tam, kde to nakonec skončilo.

Kromě ultimátních postav je dalším problémem Throne of Bhaal i dost akční přístup, který je ale vzhledem k okolnostem příběhu omluvitelný. Nicméně když jdete tak říkajíc od bitvy k bitvě, od jednoho mocného Bhaalova potomka k druhému a sbíráte jeden ultimtní předmět za druhým, nejde o moc atmosférickou záležitost.

Ale abych jen nekritizoval, Baldur's Gate 2: Throne of Bhaal není nějaký nezáživný balast, jenž by dělal sérii ostudu. Ale ani není její chloubou. Důvodů proč si tuto hru zahrát je dost. Pokud máte na své klávesnici zářezy za první a druhý díl, je pro vás tento datadisk vlastně nutností. Nehledě na to, že to přeci jenom stále je Baldur's Gate, se vším co k němu patří. Propracovaná grafika, ergonomické a známé rozhraní, zajímavý příběh (byť už né tak atmosférický a záhadný jako v prvním díle), kvalitní zvuky a hudba, zajímavé questy, atd... Nemohu nezmínit naprostý závěr tohoto datadisku a osud vašich společníků zmíněný v závěrečných "titulcích". Nevím jestli jsem taková bábovka, ale klidně se přiznám, že mi to vehnalo slzy do očí. Zvlášť osud Viconie (pokud s ní máte úspěšnou romanci) a Minsca stojí za to. Ale ostatní osudy nejsou o nic horší. Pokud jste tuto legendární ságu nehráli, asi vám to nic neřekne, ale pro její fandy jde o emoceinální nářez.

Jednoduše řečeno. Pokud jste nikdy Baldur's Gate nehráli a nezajímal vás, Throne of Bhaal vás ve vašem přesvědčení asi nezviklá. Jestli ovšem máte předchozí díly zdárně za sebou, neměl by vás tento datadisk minout.

721kB 814kB 743kB 832kB 754kB 684kB 658kB 757kB 740kB 782kB 775kB 767kB 910kB 472kB 783kB 752kB 730kB 686kB 638kB 638kB

Stručný souhrn