Baldur's Gate

Jestli se o nějaké hře dá říct že je to legenda, tak o Baldur's Gate. Ovšem jen tak plácnou "legenda" a nepodložit to žádnými argumenty by uměl každý. A tak mi dovolete, abych stručně shrnul toto dílo do několika málo vět, které podloží mé "legendární" tvrzení nevyvratitelnými argumenty a nezvratitelnými fakty.

Baldur's Gate je RPGčko, odehrávající se v známém fantasy světě Forgotten Realms a řídící se přirozeně pravidly AD&D. Na tom by nebylo nic až tak světoborného, kdyby se vývojáři v Bioware nerozhodly rozehrát v tomto prostředí nádherný a epický příběh, okořeněný okouzlující (na svou dobu) grafikou, závratnou délkou a v neposlední řadě také vynikající atmosférou.

Příběh je v hrách tohoto tipu klíčový, čehož si byli asi vývojáři dobře vědomi a proto nenechali nic náhodě. Ale ono nejde jen o to jak moc dobrý příběh je, ale také o to, jak dobře se odvypráví. Kolikrát může špatné zpracování zabít i kdo ví jak originální a poutavý příběh. Na druhou stranu i béčková zápletka může často působit díky dobrému podání velmi věrohodně a zajímavě (jako dobrý příklad mě napadá například legendární akční pecka Half-life). Nic z toho ovšem není případ Baldur's Gate, jehož nápaditý a originální příběh je mocně umocněn excelentním zpracováním. A musím se přiznat že mi při finišování hry běhal chvílemi mráz po zádech, jak nádherně to začalo na konci všechno zapadat do sebe.

A co podotknout na závěr? Nevím, koncovka nebyla nikdy moje silná stránka (no, vlastně ani zahájení a střední hra) a tak by se snad na závěr slušelo poděkovat lidem v BioWare za to, že umožnili mnoha hráčům prožít díky této hře u počítače nádherné chvilky.

121kB 658kB 629kB 649kB 470kB 676kB 531kB 650kB 520kB 630kB 467kB 411kB 627kB 626kB 646kB 531kB 486kB 499kB 481kB 450kB

Stručný souhrn