Sid Meier's Alpha Centauri

O spoustě her se tvrdí, že to jsou strategie, ale jen u zlomku z nich je toto tvrzení pravdivé. A jeden z těchto zlomků se vám zde pokusím trochu přiblížit.

Asi každý, kdo se alespoň trochu zajímá o počítačové hry, někdy slyšel o Civilizaci, slavném to díle ještě slavnějšího Sida Meiera. Tato hra, ve které máte na starost primitivní kmen a vaším úkolem je z něj vytvořit civilizovanou společnost blízké budoucnosti, je jedena z nejčastěji obsazovaných her ve všch možných TOP ten. A nutno podotknout, že zcela právem. Nápad zahrnout do hry komplexní, propracovaný a neuvěřitelně zábavný vývoj celé civilizace, se vším co k tomu patří, byla myšlenka vskutku geniální. Ptáte se proč o tom mluvím? To je snadné. Alphu Centauri má na svědomí opět Sid Maier a nejedná se o nic jiného, než o volné pokračování klasické civilizace.

Největší rozdíl mezi předchůdem a nástupcem je ten, že se již nestaráte o domorodý kmen, který se pod vašima rukama mění na společnost 21. století, nýbrž máte na starost společnost 21. století a chcete z ní utvořit hi-tech národ, proti kterému je i StarTrek dokument o pravěku. Druhý rozdíl je naznačen již v názvu této hry. Ano! Pod koly, pásy a kanadami vašich vojsk již nebude trpět naše matička Země, ale planeta obíhající kolem Alphy Centauri, nejbližší to hvězdě našeho milovaného Slunce.

Každý, komu připadají současné real-time "strategie" spíš jako akce, by mohl najít v Alphě Centauri zalíbení. Fantastická promakanost, množství technologií, propracovaná diplomacie, ergonomické ovládání a přehledná a nenáročná grafika, to jsou základní atributy Alphy Centauri, hry, ktará si na strategii nehraje, ale které strategií je.

360kB 360kB 360kB 360kB 360kB 360kB 360kB 360kB 360kB 360kB 360kB 360kB 360kB 360kB 360kB 360kB 360kB 360kB 360kB 360kB 360kB

Stručný souhrn